Inbjudan till Norrtäljedoppet 26/11
Norrtälje Simklubb arrangerar Norrtäljedoppet söndag 26/11 kl. 15.00. Insim kl. 14.00.

Tävlingskalender VT2017
Vecka

 Datum

 Tävlingsdat Tävling Ort Grupp
   1 7-8 jan    
   2 14-15 jan    
   3 21-22 jan 21 jan Seriesim 1 Stockholm Uttagna
   4 28-29 jan 28-29 jan UGP1 Stockholm A,B,R1
   5 4-5 feb 5 feb Roslagsmästerskapen Norrtälje Alla
   6 11-12 feb    
   7 18-19 feb 18-19 feb Sollentuna Simfestival Sollentuna 
   8 25-26 feb    
   9 4-5 mars    
 10 11-12 mars 11-12 mars UGP2 + ÅSS öppna Åkersberga A,B,R1
 11 18-19 mars 19 mars Utmanaren + KM Fjäril Norrtälje Alla
 12 25-26 mars

 25 mars

 26 mars

 Seriesim 2

 Sparbankscupen (0-13)

 Botkyrka

 Bålsta

 Uttagna

 B,R1,C,T,Medley

 13 1-2 april 1-2 april Mora Cup Mora A,B,R1
 14 8-9 april 9 april Utmanaren + KM Rygg Norrtälje Alla
 15 15-16 april    
 16 22-23 april    
 17 29-30 april 30 April Medley Cup Åkersberga Alla
 18 6-7 maj 6-7 maj Vårsimiaden Stockholm 13 år och yngre
 19 13-14 maj 14 maj Utmanaren + KM Medley Norrtälje Alla
 20 20-21 maj 20-21 maj Jöns Svanberg Uppsala A,B,R1
 21 27-28 maj    
 22 3-4 juni 3-4 juni DM/JDM Stockholm Kvalade
 23 10-11 juni 10-11 juni UGP3 (50m) Täby 
 24 17-18 juni    
 25 24-25 juni    
 26 1-2 juli 30 juni-5 juli Söderöraläger Söderöra A,B,R1,Medley
 27 8-9 juli 7-9 juli Vansbrosimningen Vansbro 
Arbetsuppgifter Utmanare VT2017

Utmanare

Fikaförsäljning Tidtagning Städning
Mars Rimbo Me A
April Me C Rimbo
Maj B A

Me  

Utmanartävlingar våren 2017
Vårens utmanartävlingar är:
19 mars
  9 april
14 maj

Alla tävlingar har insim kl. 16-17 och tävling 17-19

Grenordning Utmanaren

KM

1. 100 m Damer 13 år och äldre. (simsätt se nedan)

2. 100 m Herrar 13 år och äldre. (simsätt se nedan)

3. 50 m flickor 12 år och yngre. (simsätt se nedan)

4. 50 m pojkar 12 år och yngre. (simsätt se nedan)

 

UTMANAREN

5. 25 m ryggsim

6. 50 m ryggsim

7. 100 m ryggsim

8. 25 m bröstsim

9. 50 m bröstsim

10. 100 m bröstsim

11. 25 m frisim

12. 50 m frisim

13. 100 m frisim

14. 25 m fjärilsim

15. 50 m fjärilsim

16. 100 m fjärilsim

17. 100 m medley

18. Valfri distans (max 400 m)

 

KM-simsätt Våren

Utmanare 1: Fjärilsim

Utmanare 2: Ryggsim

Utmanare 3: Medley (200 m för damer/herrar och 100 m för flickor/pojkar)

 

KM-simsätt Hösten

Utmanare 1: Bröstsim

Utmanare 2: Frisim

Utmanare 3: 50 m frisim för alla

Tävlingskalender VT 2016
Tävlingsdatum Anmälan Tävling Grupper Ort
Januari
23/1 Seriesim 01 o yngre
Eriksdalsbadet
30/1 JS Masters Invitational Masters Järfälla




Februari
7/2 Roslagsmästerskapen A,B,C,R1 Norrtälje
14/2

Utmanaren + KM Fjäril

Alla

Norrtälje

Mars
5/3 Valloncupen A,B,R1 Gimo, INSTÄLLD 
6/3 Sparbankscupen B,R1 Bålsta
12/3
13/3
Caroline af Ugglas Knattesim
UGP2+ÅSS öppna
03 o yngre
A
Upplands Bro
Åkersberga 
20/3
Utmanaren + KM Ryggsim
Alla Norrtälje, C FIKA 
April

3/4
9/4

Knattesim
Seriesim

05 o yngre
01 o yngre

Uppsala
Storvretsbadet
9/4-10/4 Västerås Meet (50 m) A Västerås
17/4 Utmanaren + KM Medley  Alla Norrtälje
23/4-24/4 Vårsimiaden B

Nacka

25/4 Skollagkapp Åk. 2,3 och 4 Norrtälje

 

 

 

 

 

Maj

7/5-8/5 Vårsimiaden Final Kvalade Väsby
6/5-8/5 Masters-SM Masters Helsingborg
14/5-15/5 Jöns Svanberg (50 m) A,B Uppsala
25/5-29/5
29/5
Masters-EM (50 m)
Medley Cup
Masters kvalade
A,B,C,R1
London
Åkersberga
Juni
4/6-5/6 UGP3 (50 m) A,B Eriksdalsbadet
11/6-12/6 DM/JDM (50 m) Kvalade Eriksdalsbadet
26/6-28/6 Head Summer Cup Eriksdalsbadet
Juli
6/7-10/7 SM/JSM Kvalade Norrköping
8/7-10/7 Vansbrosimningen mm Vansbro
 
Våra Sponsorer