Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Öppna Roslagsmästerskapen 2019    Utskriftsdatum  03 februari 2019   
  Tävlingsort  Norrtälje    Utskriftstid  16:57   
  Arrangör  Norrtälje Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 februari 2019         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    27.37        58.87   
Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap    30.36        1:04.54   
Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    30.06        1:05.36   
Hampus Wikner  2002  Åkersberga Simsällskap    31.34        1:09.07   
Rasmus Skyving  2003  Norrtälje Simklubb    31.81        1:09.61   
Sebastian Hosokawa  2002  Åkersberga Simsällskap    33.54        1:10.85   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    32.92        1:12.62   
Johan Sundström Curstedt  2002  Danderyds Sim    33.38        1:15.66   
Morten Brattgård  2004  Gustavsbergs Simsällskap    34.68        1:16.52   
10  Linus Wickström  2003  Danderyds Sim    33.91        1:16.99   
11  Joel Aggefors  2003  Gustavsbergs Simsällskap    36.56        1:20.39   
12  Kalle Glassel  2003  Åkersberga Simsällskap    37.13        1:21.83   
13  Isak Widstrand  2004  Åkersberga Simsällskap    38.43        1:23.60   
14  Elias Kling  2003  Åkersberga Simsällskap    39.28        1:26.34   
15  Paul Kumlin  2003  Åkersberga Simsällskap    40.43        1:31.37   
                     
 
Gren 3, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    31.46        1:07.78   
Hannah Haux  2004  Täby Sim    36.49        1:19.59   
Emma Pettersson  2001  Norrtälje Simklubb    36.24        1:20.03   
Engla Ellbrant  2004  Täby Sim    36.76        1:22.10   
Olivia Svensson  2003  Väsby Simsällskap    36.97        1:23.23   
Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    38.20        1:25.09   
Elin Andersson  2003  Täby Sim    38.42        1:26.60   
Matilda Wrenkler  2001  Åkersberga Simsällskap    39.38        1:27.90   
Maja Lingham  2004  Täby Sim    39.58        1:28.24   
10  Nora Rönnbro  2004  Åkersberga Simsällskap    40.93        1:30.28   
11  Alice Davies  2004  Täby Sim    41.20        1:32.28   
12  Nina Takolander  2003  Täby Sim    42.23        1:35.75   
13  Lisa Palo  2004  Åkersberga Simsällskap    43.37        1:47.49   
Emma Sommar  2004  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Noah Juhlin Fredriksson  2005  Täby Sim            31.72   
Oliver Aalto-Hardy  2005  Ålands Simförening            31.75   
Caspian Humble  2005  Täby Sim            31.94   
Melvin Rinaldo  2005  Gustavsbergs Simsällskap            33.05   
Benjamin Poehler  2005  Danderyds Sim            33.87   
Erik Sundström Curstedt  2005  Danderyds Sim            35.45   
Ludvig Berndtsson  2005  Täby Sim            36.05   
Joa Metsola  2005  Ålands Simförening            36.43   
Leon Bocké  2006  Åkersberga Simsällskap            37.09   
10  Oliver Haux  2005  Täby Sim            37.68   
11  Melvin Bosson  2006  Åkersberga Simsällskap            38.29   
12  Elvin Degerbalkan  2006  Täby Sim            38.58   
13  Troy Sevonen  2008  Täby Sim            38.66   
14  Sixten Ersson  2007  Täby Sim            38.74   
15  Theo Thermaenius  2007  Täby Sim            40.72   
16  Mathias Steffansson  2005  Gustavsbergs Simsällskap            41.13   
17  Arvid Thoresson  2005  Täby Sim            41.15   
18  Johannes Lörinc  2007  Täby Sim            41.52   
19  Emil Blomberg  2008  Norrtälje Simklubb            42.28   
20  Edward Watson  2008  Täby Sim            44.80   
21  Kevin Lenstad  2005  Täby Sim            44.98   
22  Måns Manelius  2006  Ålands Simförening            45.96   
23  Erik Rosander  2007  Danderyds Sim            46.73   
24  Arvid Larsson  2007  Täby Sim            47.21   
25  Anton Kamakin  2007  Åkersberga Simsällskap            48.03   
26  Gideon Larsson  2008  Täby Sim            48.15   
27  William Ridderstad  2007  Norrtälje Simklubb            49.22   
28  Yichen Sun  2007  Täby Sim            49.58   
29  Matteo Costa  2008  Täby Sim            50.72   
30  Erik Talipov  2007  Täby Sim            51.13   
31  Viggo Törnqvist  2008  Täby Sim            51.43   
32  Noel Lundström  2007  Täby Sim            54.99   
33  Hugo Mirén  2006  Ålands Simförening            55.00   
34  Victor Kumlin  2005  Åkersberga Simsällskap            57.03   
35  Vide Kling  2007  Åkersberga Simsällskap            58.82   
Arvid Andersson  2006  Norrtälje Simklubb            DSQ   
Tor Carlén  2008  Täby Sim            DSQ   
William Lagerlöf  2007  Danderyds Sim            DSQ   
                     
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mathilda Sandberg  2005  Täby Sim            29.93   
Moa Zetterström  2005  Norrtälje Simklubb            30.40   
Hanna Blomqvist  2005  Ålands Simförening            31.42   
Linnea Sjöström  2005  Norrtälje Simklubb            31.89   
Moa Nyblom  2005  Täby Sim            32.24   
Emmy Hällkvist  2008  Täby Sim            32.73   
Agnes Gustavsson  2005  Täby Sim            33.95   
Amanda Björklund  2006  Täby Sim            34.32   
Ella Thermaenius  2005  Täby Sim            34.43   
10  Emma Alsén  2007  Täby Sim            35.11   
11  Malva Eriksson  2006  Gustavsbergs Simsällskap            35.43   
12  Bonnie Tham  2006  Gustavsbergs Simsällskap            35.90   
13  Magda Westberg  2005  Åkersberga Simsällskap            35.99   
14  Clara Westerdahl  2005  Täby Sim            36.65   
15  Hanna Gong  2007  Täby Sim            36.83   
16  Rebecka Barkvall  2007  Danderyds Sim            37.06   
17  Ida Osund-Ireland  2007  Täby Sim            37.24   
18  Olivia Allert  2007  Täby Sim            37.27   
19  Filippa Bonorden  2005  Danderyds Sim            37.82   
20  Felicia Malkan-Juvelin  2005  Danderyds Sim            37.92   
21  Signe Kling  2005  Åkersberga Simsällskap            38.17   
22  Ella Bäckman  2005  Ålands Simförening            38.50   
23  Stina Pedersen  2007  Täby Sim            38.84   
24  Céline Flöjt  2005  Ålands Simförening            38.87   
25  Ebba Rosander  2005  Danderyds Sim            39.77   
26  Elsa Ekenbäck  2006  Danderyds Sim            39.98   
27  Alexandra Kanhamn  2005  Åkersberga Simsällskap            40.31   
28  Mathilda Wahlstedt  2006  Ålands Simförening            40.48   
29  Isabelle Sandström  2007  Gustavsbergs Simsällskap            40.54   
30  Ida Lindqvist  2005  Täby Sim            40.99   
31  Felicia Westerdahl  2006  Gustavsbergs Simsällskap            41.00   
32  Embla Stendrake  2005  Åkersberga Simsällskap            41.49   
33  Deniz Degerbalkan  2006  Täby Sim            41.77   
34  Carolina Axelsson  2006  Danderyds Sim            41.80   
35  My Wiker  2006  Gustavsbergs Simsällskap            42.10   
36  Emma Wahlqvist  2007  Täby Sim            42.73   
37  Viola Blomberg  2007  Norrtälje Simklubb            42.86   
38  Emilia Björkman  2006  Österby Simsällskap            42.97   
39  Nicole Dvali  2007  Åkersberga Simsällskap            43.24   
40  Hanna Wickström  2007  Danderyds Sim            43.42   
41  Amanda Lindberg  2006  Täby Sim            43.81   
42  Isabelle Nilsson  2008  Danderyds Sim            44.14   
43  Agnes Hultin  2005  Norrtälje Simklubb            44.54   
44  Sofia Sundström Curstedt  2008  Danderyds Sim            45.30   
45  Agnes Arver  2006  Danderyds Sim            45.80   
46  Emma Olsson Sande  2005  Täby Sim            46.02   
47  Julia Eriksson  2005  Ålands Simförening            46.28   
48  Mikaela Erneholm  2006  Danderyds Sim            46.66   
49  Ida Furuvik Pella  2005  Åkersberga Simsällskap            46.79   
50  Elsa Samuelsson  2006  Täby Sim            47.07   
51  Whilda Göransson  2006  Täby Sim            47.23   
52  Johanna Espeland  2005  Gustavsbergs Simsällskap            48.20   
53  Nora Mikalsen  2008  Täby Sim            48.32   
54  Linnéa Ågren Lundman  2006  Danderyds Sim            50.57   
55  Moa Eiving  2008  Åkersberga Simsällskap            50.72   
56  Matilda Bosson  2008  Åkersberga Simsällskap            50.84   
57  Matilda Elofsson  2007  Täby Sim            52.01   
58  Astrid Enbom  2006  Täby Sim            53.19   
59  Isabelle Isufi Berlin  2008  Täby Sim            54.27   
60  Tyra Hållinder  2007  Norrtälje Simklubb            54.76   
61  Hannah Sommar  2007  Täby Sim            57.27   
Anna Wang  2005  Täby Sim            DSQ   
Beata Naumburg  2006  Danderyds Sim            DSQ   
Meja Stenman Graflind  2007  Norrtälje Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 25m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonatan Lönngren  2009  Ålands Simförening            21.36   
Hugo Hedqvist  2009  Norrtälje Simklubb            29.87   
Vincent Ridderstad  2009  Norrtälje Simklubb            33.57   
Vilhelm Perrier  2009  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 7, 25m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maria Bebenek  2010  Täby Sim            25.18   
Teya Degerbalkan  2009  Täby Sim            28.22   
Elida Nordin  2010  Åkersberga Simsällskap            30.57   
Leia Alvén  2009  Gustavsbergs Simsällskap            30.85   
Lovisa Silverbratt  2009  Danderyds Sim            DNS   
Alexandra Sandberg  2009  Täby Sim            DSQ   
Elin Javehed  2009  Täby Sim            DSQ   
Ellen Rosander  2009  Danderyds Sim            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Skyving  2003  Norrtälje Simklubb    31.27        1:03.79   
Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    31.04        1:04.42   
Noah Juhlin Fredriksson  2005  Täby Sim    33.15        1:08.31   
Linus Wickström  2003  Danderyds Sim    32.70        1:08.92   
Hampus Wikner  2002  Åkersberga Simsällskap    34.63        1:11.44   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    35.29        1:12.01   
Ludvig Berndtsson  2005  Täby Sim    35.76        1:13.28   
Oliver Aalto-Hardy  2005  Ålands Simförening    35.41        1:13.73   
Isak Widstrand  2004  Åkersberga Simsällskap    37.14        1:14.30   
10  Johan Sundström Curstedt  2002  Danderyds Sim    36.09        1:15.53   
11  Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    36.62        1:15.57   
12  Caspian Humble  2005  Täby Sim    37.62        1:16.92   
13  Morten Brattgård  2004  Gustavsbergs Simsällskap    37.58        1:17.28   
14  Erik Sundström Curstedt  2005  Danderyds Sim    38.60        1:18.55   
15  Melvin Rinaldo  2005  Gustavsbergs Simsällskap    38.79        1:19.25   
16  Kalle Glassel  2003  Åkersberga Simsällskap    38.96        1:21.24   
17  Joa Metsola  2005  Ålands Simförening    40.26        1:21.99   
18  Oliver Haux  2005  Täby Sim    41.10        1:23.23   
19  Milo Bergman  2006  Ålands Simförening    40.71        1:23.60   
20  Melvin Bosson  2006  Åkersberga Simsällskap    41.41        1:23.71   
21  Leon Bocké  2006  Åkersberga Simsällskap    41.66        1:24.92   
22  Elias Kling  2003  Åkersberga Simsällskap    42.72        1:25.69   
23  Elvin Degerbalkan  2006  Täby Sim    42.05        1:26.69   
24  Benjamin Poehler  2005  Danderyds Sim    42.04        1:26.92   
25  Paul Kumlin  2003  Åkersberga Simsällskap    44.82        1:29.01   
26  Filip Norlin  2005  Täby Sim    43.24        1:30.09   
27  Kevin Lenstad  2005  Täby Sim    44.93        1:31.13   
28  Måns Manelius  2006  Ålands Simförening    45.40        1:31.45   
29  Arvid Thoresson  2005  Täby Sim    45.60        1:36.36   
30  Vilmer Sundman  2006  Danderyds Sim    47.96        1:39.63   
31  Victor Kumlin  2005  Åkersberga Simsällskap    49.50        1:42.74   
32  Mathias Steffansson  2005  Gustavsbergs Simsällskap    1:42.99        1:42.99   
33  Filip Måtar  2006  Ålands Simförening    1:00.92        2:04.52   
34  Hugo Mirén  2006  Ålands Simförening    1:02.36        2:06.67   
Anton Sjödin  2004  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
Joel Aggefors  2003  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    33.18        1:07.46   
Mathilda Sandberg  2005  Täby Sim    34.49        1:10.84   
Linnea Sjöström  2005  Norrtälje Simklubb    35.87        1:12.74   
Dina Larsson  2004  Täby Sim    35.22        1:13.47   
Agnes Gustavsson  2005  Täby Sim    36.26        1:14.22   
Moa Zetterström  2005  Norrtälje Simklubb    35.46        1:15.27   
Moa Nyblom  2005  Täby Sim    36.37        1:15.57   
Wilma Stendrake  2003  Åkersberga Simsällskap    36.60        1:16.60   
Clara Westerdahl  2005  Täby Sim    1:17.39        1:17.39   
10  Olivia Svensson  2003  Väsby Simsällskap    37.42        1:17.48   
11  Hanna Blomqvist  2005  Ålands Simförening    37.19        1:17.64   
12  Ella Thermaenius  2005  Täby Sim    38.38        1:17.93   
13  Tova Sjöberg  2001  Norrtälje Simklubb    37.42        1:18.07   
14  Amanda Björklund  2006  Täby Sim    39.21        1:19.13   
15  Maja Lingham  2004  Täby Sim    39.01        1:19.52   
16  Hannah Haux  2004  Täby Sim    39.48        1:19.61   
17  Nora Rönnbro  2004  Åkersberga Simsällskap    1:19.70        1:19.70   
18  Sofia Montan  2004  Danderyds Sim    38.45        1:19.71   
19  Felicia Malkan-Juvelin  2005  Danderyds Sim    37.96        1:20.23   
20  Filippa Bonorden  2005  Danderyds Sim    39.79        1:20.40   
21  Nina Takolander  2003  Täby Sim    38.31        1:21.14   
22  Elin Andersson  2003  Täby Sim    39.27        1:21.41   
23  Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    39.94        1:21.82   
24  Tova Lindbom  2002  Danderyds Sim    39.63        1:22.12   
25  Magda Westberg  2005  Åkersberga Simsällskap    40.01        1:22.17   
26  Ida Lindqvist  2005  Täby Sim    40.25        1:22.80   
27  Ebba Rosander  2005  Danderyds Sim    41.32        1:23.06   
28  Céline Flöjt  2005  Ålands Simförening    40.75        1:23.97   
29  Malva Eriksson  2006  Gustavsbergs Simsällskap    41.26        1:24.09   
30  Alice Davies  2004  Täby Sim    40.88        1:24.94   
31  Matilda Wrenkler  2001  Åkersberga Simsällskap    41.40        1:25.05   
32  Ella Olsson  2004  Åkersberga Simsällskap    41.00        1:25.42   
33  Nora Lundberg  2003  Åkersberga Simsällskap    41.91        1:25.57   
34  Lova Åhlén  2004  Norrtälje Simklubb    41.13        1:25.74   
35  Lina Albertsen  2001  Norrtälje Simklubb    41.61        1:25.79   
36  Signe Kling  2005  Åkersberga Simsällskap    42.17        1:26.05   
37  Emma Sommar  2004  Täby Sim    40.98        1:26.37   
38  Deniz Degerbalkan  2006  Täby Sim    42.06        1:27.10   
39  Elsa Ekenbäck  2006  Danderyds Sim    43.40        1:27.66   
40  Julia Eriksson  2005  Ålands Simförening    44.81        1:28.92   
41  Mikaela Erneholm  2006  Danderyds Sim    44.35        1:29.62   
42  Bonnie Tham  2006  Gustavsbergs Simsällskap    44.42        1:30.10   
43  Emma Olsson Sande  2005  Täby Sim    43.73        1:30.88   
44  Amanda Lindberg  2006  Täby Sim    44.48        1:31.47   
45  Embla Stendrake  2005  Åkersberga Simsällskap    44.10        1:31.58   
46  Ella Bäckman  2005  Ålands Simförening    45.35        1:31.72   
47  Alexandra Kanhamn  2005  Åkersberga Simsällskap    43.36        1:31.96   
48  Emilia Björkman  2006  Österby Simsällskap    44.91        1:32.04   
49  Felicia Westerdahl  2006  Gustavsbergs Simsällskap    45.35        1:33.98   
50  Anna Wang  2005  Täby Sim    44.76        1:34.48   
51  Whilda Göransson  2006  Täby Sim    46.98        1:34.82   
52  Beata Naumburg  2006  Danderyds Sim    47.44        1:37.43   
53  Johanna Espeland  2005  Gustavsbergs Simsällskap    47.41        1:37.57   
54  Lisa Palo  2004  Åkersberga Simsällskap    47.00        1:37.82   
55  Agnes Arver  2006  Danderyds Sim    48.63        1:40.02   
56  Mathilda Wahlstedt  2006  Ålands Simförening    49.18        1:41.10   
57  Carolina Axelsson  2006  Danderyds Sim    48.13        1:42.30   
58  Agnes Hultin  2005  Norrtälje Simklubb    48.35        1:42.39   
59  Astrid Enbom  2006  Täby Sim    51.76        1:44.46   
60  Milou Rönnbro  2006  Åkersberga Simsällskap    51.61        1:46.03   
61  Sara Norman Widell  2006  Norrtälje Simklubb    1:47.75        1:47.75   
Filippa Emtemo  2005  Täby Sim            DNS   
Elsa Samuelsson  2006  Täby Sim            DSQ   
Engla Ellbrant  2004  Täby Sim            DSQ   
My Wiker  2006  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Troy Sevonen  2008  Täby Sim            36.80   
Sixten Ersson  2007  Täby Sim            39.02   
William Lagerlöf  2007  Danderyds Sim            41.31   
Erik Rosander  2007  Danderyds Sim            41.79   
Emil Blomberg  2008  Norrtälje Simklubb            42.49   
Theo Thermaenius  2007  Täby Sim            42.66   
Johannes Lörinc  2007  Täby Sim            43.62   
Tor Carlén  2008  Täby Sim            45.47   
Liam Hjertèn  2008  Täby Sim            45.80   
10  Edward Watson  2008  Täby Sim            45.96   
11  Lukas Alvén  2007  Gustavsbergs Simsällskap            46.74   
12  Arvid Larsson  2007  Täby Sim            46.76   
13  Vide Kling  2007  Åkersberga Simsällskap            47.22   
14  Yichen Sun  2007  Täby Sim            47.64   
15  Gideon Larsson  2008  Täby Sim            49.12   
16  Noel Lundström  2007  Täby Sim            49.66   
17  Erik Talipov  2007  Täby Sim            51.29   
18  Hugo Zuhr  2007  Täby Sim            51.80   
19  Elias Steinle  2007  Täby Sim            52.99   
20  Viggo Törnqvist  2008  Täby Sim            53.23   
21  Loke Beronius  2008  Norrtälje Simklubb            55.01   
22  Vilhelm Söderberg  2008  Österby Simsällskap            1:14.98   
Linus Pettersson  2007  Österby Simsällskap            DNS   
Emil Andersson  2007  Ålands Simförening            DSQ   
Gustav Strandman  2007  Norrtälje Simklubb            DSQ   
Matteo Costa  2008  Täby Sim            DSQ   
William Ridderstad  2007  Norrtälje Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emmy Hällkvist  2008  Täby Sim            35.85   
Stina Pedersen  2007  Täby Sim            36.39   
Rebecka Barkvall  2007  Danderyds Sim            37.17   
Ida Osund-Ireland  2007  Täby Sim            38.38   
Emma Alsén  2007  Täby Sim            39.25   
Viola Blomberg  2007  Norrtälje Simklubb            39.87   
Nova Larsson  2007  Ålands Simförening            40.59   
Nicole Dvali  2007  Åkersberga Simsällskap            40.95   
Olivia Allert  2007  Täby Sim            41.16   
10  Fia Metsola  2007  Ålands Simförening            41.41   
11  Emma Wahlqvist  2007  Täby Sim            42.36   
12  Hanna Gong  2007  Täby Sim            43.83   
13  Hanna Wickström  2007  Danderyds Sim            43.85   
14  Isabelle Sandström  2007  Gustavsbergs Simsällskap            43.99   
15  Emilia Rylander  2008  Täby Sim            44.15   
16  Isabelle Nilsson  2008  Danderyds Sim            44.75   
17  Sofia Sundström Curstedt  2008  Danderyds Sim            45.04   
18  Hannah Sommar  2007  Täby Sim            45.20   
19  Evelina Dahlberg  2007  Åkersberga Simsällskap            45.58   
20  Moa Eiving  2008  Åkersberga Simsällskap            45.63   
21  Natalie Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim            45.93   
22  Emmy Scherdin  2008  Österby Simsällskap            46.49   
23  Isabell Wertheim  2008  Täby Sim            46.77   
24  Tyra Hållinder  2007  Norrtälje Simklubb            47.49   
25  Adella Nordin  2007  Åkersberga Simsällskap            47.70   
26  Nellie Bocké  2008  Åkersberga Simsällskap            49.06   
27  Alva Björk  2008  Täby Sim            49.07   
28  Micaela Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim            49.63   
29  Caitlin Lenstad  2008  Täby Sim            49.92   
30  Hedda Härning Nilsson  2008  Täby Sim            50.82   
31  Edna Obradovac  2007  Norrtälje Simklubb            50.96   
32  Cornelia Sjöberg  2008  Täby Sim            51.24   
33  Josefin Björkman  2008  Österby Simsällskap            51.26   
34  Matilda Elofsson  2007  Täby Sim            51.58   
35  Nina Wang  2008  Täby Sim            51.61   
36  Meja Stenman Graflind  2007  Norrtälje Simklubb            54.19   
37  Ester von Goës  2008  Täby Sim            54.55   
38  Malin Blomgren  2008  Norrtälje Simklubb            54.82   
Ceverina Lindström  2007  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
Elisa Andersson Darin  2008  Täby Sim            DSQ   
Isabelle Isufi Berlin  2008  Täby Sim            DSQ   
Matilda Bosson  2008  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
Nora Mikalsen  2008  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 12, 25m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilhelm Perrier  2009  Täby Sim            20.90   
Jonatan Lönngren  2009  Ålands Simförening            20.91   
Malte Steinle  2009  Täby Sim            21.37   
Vincent Ridderstad  2009  Norrtälje Simklubb            26.13   
Hugo Hedqvist  2009  Norrtälje Simklubb            26.19   
                     
 
Gren 13, 25m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Javehed  2009  Täby Sim            20.87   
Alexandra Sandberg  2009  Täby Sim            21.42   
Leia Alvén  2009  Gustavsbergs Simsällskap            24.15   
Johanna Åberg  2009  Norrtälje Simklubb            24.20   
Maria Bebenek  2010  Täby Sim            24.42   
Ellen Rosander  2009  Danderyds Sim            24.82   
Teya Degerbalkan  2009  Täby Sim            26.15   
Elida Nordin  2010  Åkersberga Simsällskap            26.94   
Agnes Åkerlund  2010  Norrtälje Simklubb            35.48   
Lovisa Silverbratt  2009  Danderyds Sim            DNS   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap    32.51        1:08.48   
Hampus Wikner  2002  Åkersberga Simsällskap    33.35        1:10.82   
Gustav Andersson  2001  Norrtälje Simklubb    33.34        1:10.97   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    36.90        1:17.26   
Rasmus Skyving  2003  Norrtälje Simklubb    36.01        1:17.43   
Benjamin Poehler  2005  Danderyds Sim    37.66        1:19.01   
Morten Brattgård  2004  Gustavsbergs Simsällskap    37.65        1:19.35   
Isak Widstrand  2004  Åkersberga Simsällskap    39.35        1:22.80   
Johan Sundström Curstedt  2002  Danderyds Sim    39.18        1:23.14   
10  Caspian Humble  2005  Täby Sim    39.16        1:23.21   
11  Noah Juhlin Fredriksson  2005  Täby Sim    39.11        1:23.27   
12  Albin Kappling  2003  Täby Sim    39.63        1:24.13   
13  Sebastian Hosokawa  2002  Åkersberga Simsällskap    39.45        1:25.04   
14  Kalle Glassel  2003  Åkersberga Simsällskap    39.84        1:26.52   
15  Oliver Aalto-Hardy  2005  Ålands Simförening    40.42        1:27.62   
16  Ludvig Berndtsson  2005  Täby Sim    41.24        1:27.74   
17  Melvin Rinaldo  2005  Gustavsbergs Simsällskap    43.35        1:30.44   
18  Erik Sundström Curstedt  2005  Danderyds Sim    41.70        1:30.87   
19  Mathias Steffansson  2005  Gustavsbergs Simsällskap    42.83        1:30.95   
20  Oliver Haux  2005  Täby Sim    43.20        1:31.64   
21  Milo Bergman  2006  Ålands Simförening    43.51        1:32.68   
22  Leon Bocké  2006  Åkersberga Simsällskap    43.57        1:32.86   
23  Paul Kumlin  2003  Åkersberga Simsällskap    43.42        1:32.94   
24  Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    42.93        1:32.99   
25  Elvin Degerbalkan  2006  Täby Sim    44.69        1:33.54   
26  Melvin Bosson  2006  Åkersberga Simsällskap    45.02        1:34.23   
27  Elias Kling  2003  Åkersberga Simsällskap    47.78        1:40.71   
28  Måns Manelius  2006  Ålands Simförening    47.02        1:42.87   
29  Joel Aggefors  2003  Gustavsbergs Simsällskap    47.81        1:43.11   
30  Anton Sjödin  2004  Gustavsbergs Simsällskap    49.95        1:44.82   
31  Filip Norlin  2005  Täby Sim    50.01        1:48.41   
32  Victor Kumlin  2005  Åkersberga Simsällskap    55.79        1:56.52   
33  Vilmer Sundman  2006  Danderyds Sim    55.84        1:57.19   
34  Arvid Thoresson  2005  Täby Sim    55.02        2:00.17   
35  Filip Måtar  2006  Ålands Simförening    1:07.08        2:18.54   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    35.42        1:15.08   
Mathilda Sandberg  2005  Täby Sim    36.77        1:16.03   
Engla Ellbrant  2004  Täby Sim    37.40        1:18.97   
Amanda Björklund  2006  Täby Sim    38.28        1:20.02   
Moa Nyblom  2005  Täby Sim    38.00        1:20.23   
Amanda Sandberg  2003  Täby Sim    38.67        1:21.40   
Olivia Svensson  2003  Väsby Simsällskap    38.73        1:21.60   
Hanna Blomqvist  2005  Ålands Simförening    39.30        1:23.31   
Clara Westerdahl  2005  Täby Sim    38.96        1:23.60   
10  Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    38.71        1:23.77   
11  Tova Lindbom  2002  Danderyds Sim    39.18        1:24.24   
12  Ella Thermaenius  2005  Täby Sim    39.97        1:24.51   
13  Malva Eriksson  2006  Gustavsbergs Simsällskap    40.19        1:25.09   
14  Thindra Åkerblom  2003  Norrtälje Simklubb    40.54        1:25.73   
15  Emma Sommar  2004  Täby Sim    39.69        1:26.04   
16  Moa Zetterström  2005  Norrtälje Simklubb    40.42        1:26.32   
17  Lina Albertsen  2001  Norrtälje Simklubb    40.47        1:26.41   
18  Nora Rönnbro  2004  Åkersberga Simsällskap    42.01        1:27.62   
19  Wilma Stendrake  2003  Åkersberga Simsällskap    42.13        1:29.34   
20  Felicia Malkan-Juvelin  2005  Danderyds Sim    41.21        1:30.41   
21  Agnes Gustavsson  2005  Täby Sim    42.90        1:30.84   
22  Linnea Sjöström  2005  Norrtälje Simklubb    42.93        1:30.89   
23  Embla Stendrake  2005  Åkersberga Simsällskap    42.54        1:31.10   
24  Mikaela Erneholm  2006  Danderyds Sim    43.29        1:31.76   
25  Alice Davies  2004  Täby Sim    43.65        1:33.13   
26  Emma Pettersson  2001  Norrtälje Simklubb    42.75        1:33.17   
27  Ella Olsson  2004  Åkersberga Simsällskap    44.03        1:33.99   
28  Magda Westberg  2005  Åkersberga Simsällskap    45.38        1:34.05   
29  Nina Takolander  2003  Täby Sim    43.73        1:34.27   
30  Ebba Rosander  2005  Danderyds Sim    45.10        1:34.32   
31  Maja Lingham  2004  Täby Sim    44.45        1:34.64   
32  Hannah Haux  2004  Täby Sim    45.67        1:34.80   
33  Nora Lundberg  2003  Åkersberga Simsällskap    44.97        1:35.74   
34  Elsa Ekenbäck  2006  Danderyds Sim    46.09        1:35.98   
35  Alexandra Kanhamn  2005  Åkersberga Simsällskap    45.21        1:36.11   
36  Amanda Lindberg  2006  Täby Sim    45.01        1:36.16   
37  Bonnie Tham  2006  Gustavsbergs Simsällskap    45.86        1:37.52   
38  Ida Lindqvist  2005  Täby Sim    46.29        1:38.01   
39  Felicia Westerdahl  2006  Gustavsbergs Simsällskap    44.85        1:38.81   
40  Emma Olsson Sande  2005  Täby Sim    46.92        1:40.12   
41  Ida Furuvik Pella  2005  Åkersberga Simsällskap    46.50        1:40.39   
42  Lova Åhlén  2004  Norrtälje Simklubb    47.41        1:41.77   
43  Emilia Björkman  2006  Österby Simsällskap    47.78        1:43.21   
44  Linnea Wiberg  2006  Täby Sim    48.29        1:43.36   
45  Signe Kling  2005  Åkersberga Simsällskap    47.95        1:43.86   
46  Johanna Espeland  2005  Gustavsbergs Simsällskap    48.52        1:44.01   
47  Mathilda Wahlstedt  2006  Ålands Simförening    50.13        1:44.91   
48  Linnéa Ågren Lundman  2006  Danderyds Sim    50.69        1:47.30   
49  Astrid Enbom  2006  Täby Sim    51.71        1:47.80   
50  Agnes Arver  2006  Danderyds Sim    50.99        1:48.40   
51  Lisa Palo  2004  Åkersberga Simsällskap    51.27        1:48.51   
52  Bea Hellborg  2006  Täby Sim    50.62        1:48.66   
53  Anna Wang  2005  Täby Sim    49.26        1:49.06   
54  Whilda Göransson  2006  Täby Sim    52.06        1:50.66   
55  Carolina Axelsson  2006  Danderyds Sim    52.54        1:51.96   
56  My Wiker  2006  Gustavsbergs Simsällskap    52.97        1:52.33   
57  Belma Obradovac  2005  Norrtälje Simklubb    57.50        2:04.04   
58  Sara Norman Widell  2006  Norrtälje Simklubb    59.01        2:05.68   
59  Ethel Nordman  2004  Gustavsbergs Simsällskap    1:01.07        2:07.71   
Elina Bergenstein Fransson  2004  Danderyds Sim            DNS   
Beata Naumburg  2006  Danderyds Sim            DSQ   
Elin Andersson  2003  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 16, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sixten Ersson  2007  Täby Sim            43.77   
William Lagerlöf  2007  Danderyds Sim            45.72   
Anton Kamakin  2007  Åkersberga Simsällskap            46.22   
Emil Andersson  2007  Ålands Simförening            46.97   
Troy Sevonen  2008  Täby Sim            47.81   
Edward Watson  2008  Täby Sim            48.29   
Emil Blomberg  2008  Norrtälje Simklubb            49.47   
Theo Thermaenius  2007  Täby Sim            49.57   
Johannes Lörinc  2007  Täby Sim            49.70   
10  Lukas Alvén  2007  Gustavsbergs Simsällskap            49.77   
11  Viggo Törnqvist  2008  Täby Sim            49.94   
12  Erik Rosander  2007  Danderyds Sim            50.20   
13  Tor Carlén  2008  Täby Sim            52.18   
14  Erik Talipov  2007  Täby Sim            52.52   
15  Yichen Sun  2007  Täby Sim            52.82   
16  Gideon Larsson  2008  Täby Sim            52.87   
17  Matteo Costa  2008  Täby Sim            54.45   
18  William Ridderstad  2007  Norrtälje Simklubb            54.68   
19  Elias Steinle  2007  Täby Sim            55.10   
20  Arvid Larsson  2007  Täby Sim            55.19   
21  Loke Beronius  2008  Norrtälje Simklubb            55.74   
22  Loke Sjöman  2008  Åkersberga Simsällskap            57.02   
23  Vide Kling  2007  Åkersberga Simsällskap            57.83   
24  Erik Helgstrand  2008  Älvsjö AIK Simförening            58.92   
25  Vilhelm Söderberg  2008  Österby Simsällskap            1:07.08   
26  David Ander  2008  Åkersberga Simsällskap            1:09.16   
Gustav Strandman  2007  Norrtälje Simklubb            DSQ   
Hugo Zuhr  2007  Täby Sim            DSQ   
Liam Hjertèn  2008  Täby Sim            DSQ   
Noel Lundström  2007  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 17, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Allert  2007  Täby Sim            40.55   
Emmy Hällkvist  2008  Täby Sim            40.81   
Hanna Gong  2007  Täby Sim            42.00   
Stina Pedersen  2007  Täby Sim            43.58   
Rebecka Barkvall  2007  Danderyds Sim            43.60   
Emma Alsén  2007  Täby Sim            43.76   
Isabelle Sandström  2007  Gustavsbergs Simsällskap            44.00   
Emma Wahlqvist  2007  Täby Sim            46.36   
Moa Eiving  2008  Åkersberga Simsällskap            46.99   
10  Isabell Wertheim  2008  Täby Sim            47.32   
11  Nora Mikalsen  2008  Täby Sim            47.62   
12  Ida Osund-Ireland  2007  Täby Sim            47.77   
13  Nova Larsson  2007  Ålands Simförening            47.84   
14  Viola Blomberg  2007  Norrtälje Simklubb            48.85   
15  Nicole Dvali  2007  Åkersberga Simsällskap            49.15   
15  Tyra Hållinder  2007  Norrtälje Simklubb            49.15   
17  Sofia Sundström Curstedt  2008  Danderyds Sim            49.18   
18  Emmy Scherdin  2008  Österby Simsällskap            49.20   
19  Adella Nordin  2007  Åkersberga Simsällskap            49.73   
20  Emilia Rylander  2008  Täby Sim            49.74   
21  Hedda Härning Nilsson  2008  Täby Sim            51.19   
22  Fia Metsola  2007  Ålands Simförening            51.21   
23  Nellie Bocké  2008  Åkersberga Simsällskap            51.36   
24  Clara Cumzelius  2008  Gustavsbergs Simsällskap            51.72   
25  Hannah Sommar  2007  Täby Sim            52.62   
26  Hanna Wickström  2007  Danderyds Sim            52.69   
27  Isabelle Nilsson  2008  Danderyds Sim            52.98   
28  Isabelle Isufi Berlin  2008  Täby Sim            52.99   
29  Natalie Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim            53.35   
30  Alva Björk  2008  Täby Sim            53.38   
31  Meja Stenman Graflind  2007  Norrtälje Simklubb            53.51   
32  Agnes Ljungberg  2008  Älvsjö AIK Simförening            54.10   
33  Ester von Goës  2008  Täby Sim            54.17   
34  Matilda Bosson  2008  Åkersberga Simsällskap            54.26   
35  Ceverina Lindström  2007  Åkersberga Simsällskap            54.38   
36  Micaela Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim            54.83   
37  Matilda Elofsson  2007  Täby Sim            54.91   
38  Josefin Björkman  2008  Österby Simsällskap            55.75   
39  Sofia Östling  2007  Älvsjö AIK Simförening            55.89   
40  Edna Obradovac  2007  Norrtälje Simklubb            56.08   
41  Caitlin Lenstad  2008  Täby Sim            56.23   
42  Cornelia Sjöberg  2008  Täby Sim            57.86   
43  Malin Blomgren  2008  Norrtälje Simklubb            58.53   
44  Elisa Andersson Darin  2008  Täby Sim            58.58   
45  Cajsa Bergen  2008  Åkersberga Simsällskap            1:00.21   
46  Hanna Lundberg  2008  Gustavsbergs Simsällskap            1:00.71   
47  Vilma Rejås  2007  Norrtälje Simklubb            1:04.08   
48  Kajsa Averstad Rastner  2008  Älvsjö AIK Simförening            1:11.28   
Evelina Dahlberg  2007  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
Nina Wang  2008  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 18, 25m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonatan Lönngren  2009  Ålands Simförening            25.66   
Hugo Hedqvist  2009  Norrtälje Simklubb            25.74   
Vilhelm Perrier  2009  Täby Sim            26.27   
Malte Steinle  2009  Täby Sim            27.21   
Altinus Danielsson-Liegnell  2009  Norrtälje Simklubb            28.04   
Younis Mohamed El-Ridi  2009  Åkersberga Simsällskap            36.46   
Oliver Hedqvist  2009  Norrtälje Simklubb            DSQ   
Vincent Ridderstad  2009  Norrtälje Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 19, 25m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Javehed  2009  Täby Sim            24.05   
Leia Alvén  2009  Gustavsbergs Simsällskap            24.07   
Alexandra Sandberg  2009  Täby Sim            24.57   
Maria Bebenek  2010  Täby Sim            24.59   
Ellen Rosander  2009  Danderyds Sim            24.79   
Johanna Åberg  2009  Norrtälje Simklubb            26.76   
Teya Degerbalkan  2009  Täby Sim            27.17   
Agnes Åkerlund  2010  Norrtälje Simklubb            30.35   
Elida Nordin  2010  Åkersberga Simsällskap            30.75   
                     
 
Gren 20, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    26.62        55.28   
Gustav Andersson  2001  Norrtälje Simklubb    27.78        56.85   
Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap    27.51        56.87   
Rasmus Skyving  2003  Norrtälje Simklubb    28.60        59.12   
Hampus Wikner  2002  Åkersberga Simsällskap    28.49        59.61   
Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    28.67        59.62   
Linus Wickström  2003  Danderyds Sim    28.78        1:00.78   
Johan Sundström Curstedt  2002  Danderyds Sim    29.13        1:01.35   
Noah Juhlin Fredriksson  2005  Täby Sim    29.74        1:01.94   
10  Morten Brattgård  2004  Gustavsbergs Simsällskap    30.00        1:02.25   
11  Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    30.63        1:02.75   
12  Sebastian Hosokawa  2002  Åkersberga Simsällskap    30.50        1:03.72   
13  Erik Sundström Curstedt  2005  Danderyds Sim    30.80        1:03.74   
14  Albin Kappling  2003  Täby Sim    31.24        1:04.49   
15  Oliver Aalto-Hardy  2005  Ålands Simförening    30.85        1:05.81   
16  Caspian Humble  2005  Täby Sim    31.90        1:05.84   
17  Kalle Glassel  2003  Åkersberga Simsällskap    31.37        1:06.08   
18  Isak Widstrand  2004  Åkersberga Simsällskap    31.98        1:06.10   
19  Benjamin Poehler  2005  Danderyds Sim    32.46        1:06.53   
20  Ludvig Berndtsson  2005  Täby Sim    32.17        1:07.03   
21  Melvin Rinaldo  2005  Gustavsbergs Simsällskap    33.09        1:08.60   
22  Oliver Haux  2005  Täby Sim    34.15        1:10.14   
23  Elias Kling  2003  Åkersberga Simsällskap    33.73        1:10.36   
24  Joa Metsola  2005  Ålands Simförening    34.01        1:12.03   
25  Joel Aggefors  2003  Gustavsbergs Simsällskap    34.38        1:12.45   
26  Måns Manelius  2006  Ålands Simförening    35.98        1:13.94   
27  Leon Bocké  2006  Åkersberga Simsällskap    35.42        1:14.49   
28  Paul Kumlin  2003  Åkersberga Simsällskap    35.10        1:15.13   
29  Mathias Steffansson  2005  Gustavsbergs Simsällskap    36.31        1:16.47   
30  Milo Bergman  2006  Ålands Simförening    37.27        1:16.67   
31  Filip Norlin  2005  Täby Sim    36.95        1:16.97   
32  Elvin Degerbalkan  2006  Täby Sim    37.20        1:17.53   
33  Arvid Thoresson  2005  Täby Sim    37.30        1:18.60   
34  Anton Sjödin  2004  Gustavsbergs Simsällskap    36.95        1:19.66   
35  Love Hagstedt  2003  Norrtälje Simklubb    38.45        1:20.45   
36  Kevin Lenstad  2005  Täby Sim    38.24        1:22.00   
37  Vilmer Sundman  2006  Danderyds Sim    41.17        1:30.32   
38  Albin Rejås  2004  Norrtälje Simklubb    43.20        1:30.47   
39  Arvid Andersson  2006  Norrtälje Simklubb    42.72        1:31.15   
40  Hugo Mirén  2006  Ålands Simförening    42.49        1:36.66   
41  Victor Kumlin  2005  Åkersberga Simsällskap    46.66        1:42.20   
42  Filip Måtar  2006  Ålands Simförening    53.69        1:49.87   
Melvin Bosson  2006  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mathilda Sandberg  2005  Täby Sim    28.21        1:00.01   
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    28.84        1:00.40   
Olivia Svensson  2003  Väsby Simsällskap    30.59        1:04.52   
Amanda Sandberg  2003  Täby Sim    30.81        1:05.34   
Hanna Blomqvist  2005  Ålands Simförening    31.63        1:05.63   
Tova Sjöberg  2001  Norrtälje Simklubb    30.74        1:05.78   
Moa Nyblom  2005  Täby Sim    31.66        1:05.80   
Ella Thermaenius  2005  Täby Sim    32.17        1:05.97   
Moa Zetterström  2005  Norrtälje Simklubb    31.44        1:06.03   
10  Agnes Gustavsson  2005  Täby Sim    32.38        1:06.58   
11  Clara Westerdahl  2005  Täby Sim    32.28        1:07.34   
12  Malva Eriksson  2006  Gustavsbergs Simsällskap    33.30        1:08.21   
13  Hannah Haux  2004  Täby Sim    32.97        1:08.35   
14  Linnea Sjöström  2005  Norrtälje Simklubb    33.06        1:08.43   
15  Sofia Montan  2004  Danderyds Sim    32.73        1:08.51   
16  Felicia Malkan-Juvelin  2005  Danderyds Sim    32.69        1:08.82   
17  Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    32.67        1:08.83   
18  Amanda Björklund  2006  Täby Sim    33.18        1:08.85   
19  Elsa Ekenbäck  2006  Danderyds Sim    34.02        1:09.21   
20  Ebba Rosander  2005  Danderyds Sim    34.09        1:09.36   
21  Thindra Åkerblom  2003  Norrtälje Simklubb    33.11        1:09.60   
22  Nora Rönnbro  2004  Åkersberga Simsällskap    33.68        1:10.09   
23  Lina Albertsen  2001  Norrtälje Simklubb    34.38        1:10.39   
24  Maja Lingham  2004  Täby Sim    33.94        1:11.01   
25  Tova Lindbom  2002  Danderyds Sim    33.32        1:11.15   
26  Bonnie Tham  2006  Gustavsbergs Simsällskap    35.50        1:11.37   
27  Engla Ellbrant  2004  Täby Sim    33.76        1:11.52   
28  Alice Davies  2004  Täby Sim    33.73        1:11.74   
29  Dina Larsson  2004  Täby Sim    33.12        1:12.19   
30  Magda Westberg  2005  Åkersberga Simsällskap    35.05        1:13.07   
31  Céline Flöjt  2005  Ålands Simförening    35.05        1:13.31   
32  Nora Lundberg  2003  Åkersberga Simsällskap    35.16        1:13.35   
33  Emma Sommar  2004  Täby Sim    33.93        1:13.87   
34  Elin Andersson  2003  Täby Sim    35.08        1:14.34   
35  Ella Bäckman  2005  Ålands Simförening    35.93        1:14.75   
36  Nina Takolander  2003  Täby Sim    34.62        1:15.02   
37  Tilde Pettersson  2004  Norrtälje Simklubb    35.32        1:15.89   
38  Signe Kling  2005  Åkersberga Simsällskap    36.27        1:16.54   
39  Ida Lindqvist  2005  Täby Sim    37.18        1:16.95   
40  Matilda Wrenkler  2001  Åkersberga Simsällskap    36.79        1:16.97   
41  Deniz Degerbalkan  2006  Täby Sim    37.14        1:18.27   
41  Lisa Palo  2004  Åkersberga Simsällskap    36.61        1:18.27   
43  Mikaela Erneholm  2006  Danderyds Sim    37.79        1:18.32   
44  Alexandra Kanhamn  2005  Åkersberga Simsällskap    37.02        1:18.59   
45  Embla Stendrake  2005  Åkersberga Simsällskap    37.64        1:19.66   
46  Felicia Westerdahl  2006  Gustavsbergs Simsällskap    37.48        1:19.71   
47  Anna Wang  2005  Täby Sim    37.53        1:20.49   
48  Ella Olsson  2004  Åkersberga Simsällskap    38.11        1:21.05   
49  Amanda Lindberg  2006  Täby Sim    37.59        1:21.17   
50  Julia Eriksson  2005  Ålands Simförening    39.88        1:22.20   
51  Emma Olsson Sande  2005  Täby Sim    38.87        1:23.53   
52  Emilia Björkman  2006  Österby Simsällskap    40.87        1:24.28   
53  Agnes Arver  2006  Danderyds Sim    40.06        1:24.36   
54  Johanna Espeland  2005  Gustavsbergs Simsällskap    40.56        1:25.31   
55  Carolina Axelsson  2006  Danderyds Sim    39.74        1:25.37   
56  Agnes Hultin  2005  Norrtälje Simklubb    40.32        1:25.87   
57  Whilda Göransson  2006  Täby Sim    41.07        1:26.05   
58  Linnea Wiberg  2006  Täby Sim    40.81        1:26.11   
59  Beata Naumburg  2006  Danderyds Sim    41.42        1:27.22   
60  Emelie Ekstam Linder  2003  Norrtälje Simklubb    41.26        1:27.30   
61  Linnéa Ågren Lundman  2006  Danderyds Sim    43.04        1:27.95   
62  Bea Hellborg  2006  Täby Sim    42.22        1:29.82   
63  Elsa Samuelsson  2006  Täby Sim    44.46        1:30.31   
64  Milou Rönnbro  2006  Åkersberga Simsällskap    47.03        1:35.91   
65  Astrid Enbom  2006  Täby Sim    46.70        1:36.90   
66  Sara Norman Widell  2006  Norrtälje Simklubb    47.37        1:40.86   
67  Belma Obradovac  2005  Norrtälje Simklubb    55.31        1:55.01   
68  Ethel Nordman  2004  Gustavsbergs Simsällskap    54.70        1:56.57   
Elina Bergenstein Fransson  2004  Danderyds Sim            DNS   
My Wiker  2006  Gustavsbergs Simsällskap            DNS   
Ida Furuvik Pella  2005  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Troy Sevonen  2008  Täby Sim            32.19   
William Lagerlöf  2007  Danderyds Sim            33.48   
Sixten Ersson  2007  Täby Sim            33.53   
Edward Watson  2008  Täby Sim            36.34   
Theo Thermaenius  2007  Täby Sim            36.50   
Emil Blomberg  2008  Norrtälje Simklubb            36.62   
Erik Rosander  2007  Danderyds Sim            37.56   
Arvid Larsson  2007  Täby Sim            38.14   
Johannes Lörinc  2007  Täby Sim            38.15   
10  Emil Andersson  2007  Ålands Simförening            38.22   
11  Tor Carlén  2008  Täby Sim            38.26   
12  Anton Kamakin  2007  Åkersberga Simsällskap            38.84   
13  Yichen Sun  2007  Täby Sim            39.00   
14  Liam Hjertèn  2008  Täby Sim            39.66   
14  Noel Lundström  2007  Täby Sim            39.66   
16  Melvin Brink  2008  Älvsjö AIK Simförening            40.19   
17  Erik Talipov  2007  Täby Sim            40.46   
18  Hugo Zuhr  2007  Täby Sim            40.78   
19  Gideon Larsson  2008  Täby Sim            40.92   
20  Lukas Alvén  2007  Gustavsbergs Simsällskap            41.29   
21  Vide Kling  2007  Åkersberga Simsällskap            42.45   
22  Viggo Törnqvist  2008  Täby Sim            43.00   
23  Erik Helgstrand  2008  Älvsjö AIK Simförening            43.67   
24  Matteo Costa  2008  Täby Sim            44.13   
25  Loke Beronius  2008  Norrtälje Simklubb            46.13   
26  William Ridderstad  2007  Norrtälje Simklubb            46.98   
27  Elias Steinle  2007  Täby Sim            47.49   
28  Daniel Lindqvist  2008  Åkersberga Simsällskap            49.73   
29  David Ander  2008  Åkersberga Simsällskap            51.20   
30  Gustav Strandman  2007  Norrtälje Simklubb            53.04   
31  Vilhelm Söderberg  2008  Österby Simsällskap            53.18   
32  Loke Sjöman  2008  Åkersberga Simsällskap            53.95   
                     
 
Gren 23, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emmy Hällkvist  2008  Täby Sim            29.81   
Rebecka Barkvall  2007  Danderyds Sim            32.07   
Emma Alsén  2007  Täby Sim            32.72   
Hanna Gong  2007  Täby Sim            32.92   
Stina Pedersen  2007  Täby Sim            34.00   
Ida Osund-Ireland  2007  Täby Sim            34.54   
Isabelle Sandström  2007  Gustavsbergs Simsällskap            34.70   
Viola Blomberg  2007  Norrtälje Simklubb            35.07   
Nicole Dvali  2007  Åkersberga Simsällskap            35.20   
10  Olivia Allert  2007  Täby Sim            35.43   
11  Hanna Wickström  2007  Danderyds Sim            36.83   
12  Isabell Wertheim  2008  Täby Sim            37.14   
13  Fia Metsola  2007  Ålands Simförening            37.37   
14  Sofia Sundström Curstedt  2008  Danderyds Sim            37.41   
15  Emma Wahlqvist  2007  Täby Sim            37.44   
16  Emilia Rylander  2008  Täby Sim            37.82   
17  Isabelle Nilsson  2008  Danderyds Sim            37.83   
18  Nova Larsson  2007  Ålands Simförening            38.04   
19  Evelina Dahlberg  2007  Åkersberga Simsällskap            38.38   
20  Tyra Hållinder  2007  Norrtälje Simklubb            39.20   
21  Nora Mikalsen  2008  Täby Sim            39.26   
22  Moa Eiving  2008  Åkersberga Simsällskap            39.46   
23  Hannah Sommar  2007  Täby Sim            40.46   
24  Emmy Scherdin  2008  Österby Simsällskap            40.49   
25  Adella Nordin  2007  Åkersberga Simsällskap            40.84   
26  Natalie Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim            40.86   
27  Elisa Andersson Darin  2008  Täby Sim            40.89   
28  Nellie Bocké  2008  Åkersberga Simsällskap            42.17   
29  Isabelle Isufi Berlin  2008  Täby Sim            42.31   
30  Matilda Elofsson  2007  Täby Sim            42.38   
31  Caitlin Lenstad  2008  Täby Sim            42.95   
32  Micaela Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim            43.36   
33  Meja Stenman Graflind  2007  Norrtälje Simklubb            43.85   
34  Nina Wang  2008  Täby Sim            44.16   
35  Alva Björk  2008  Täby Sim            44.27   
36  Edna Obradovac  2007  Norrtälje Simklubb            44.34   
37  Cajsa Bergen  2008  Åkersberga Simsällskap            44.35   
38  Ester von Goës  2008  Täby Sim            45.22   
39  Cornelia Sjöberg  2008  Täby Sim            45.67   
40  Malin Blomgren  2008  Norrtälje Simklubb            45.98   
41  Sofia Östling  2007  Älvsjö AIK Simförening            46.01   
42  Matilda Bosson  2008  Åkersberga Simsällskap            46.80   
43  Clara Cumzelius  2008  Gustavsbergs Simsällskap            47.80   
44  Hedda Härning Nilsson  2008  Täby Sim            49.72   
45  Kajsa Averstad Rastner  2008  Älvsjö AIK Simförening            50.17   
46  Josefin Björkman  2008  Österby Simsällskap            50.43   
47  Hanna Lundberg  2008  Gustavsbergs Simsällskap            51.75   
48  Vilma Rejås  2007  Norrtälje Simklubb            54.75   
Agnes Ljungberg  2008  Älvsjö AIK Simförening            DNS   
Ceverina Lindström  2007  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 25m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonatan Lönngren  2009  Ålands Simförening            16.99   
Malte Steinle  2009  Täby Sim            18.72   
Vilhelm Perrier  2009  Täby Sim            18.85   
Hugo Hedqvist  2009  Norrtälje Simklubb            19.12   
Vincent Ridderstad  2009  Norrtälje Simklubb            23.09   
Oliver Hedqvist  2009  Norrtälje Simklubb            27.14   
Younis Mohamed El-Ridi  2009  Åkersberga Simsällskap            27.96   
Altinus Danielsson-Liegnell  2009  Norrtälje Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 25, 25m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Javehed  2009  Täby Sim            18.53   
Alexandra Sandberg  2009  Täby Sim            18.80   
Ellen Rosander  2009  Danderyds Sim            19.32   
Leia Alvén  2009  Gustavsbergs Simsällskap            19.83   
Maria Bebenek  2010  Täby Sim            20.17   
Johanna Åberg  2009  Norrtälje Simklubb            20.59   
Teya Degerbalkan  2009  Täby Sim            21.25   
Victoria Wahlquist  2009  Norrtälje Simklubb            21.97   
Elida Nordin  2010  Åkersberga Simsällskap            23.24   
10  Moa Sparf  2010  Åkersberga Simsällskap            23.32   
11  Agnes Åkerlund  2010  Norrtälje Simklubb            27.79   
                     
 
Gren 26, 100m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    28.60        1:02.33   
Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap    29.23        1:03.57   
Gustav Andersson  2001  Norrtälje Simklubb    30.48        1:04.21   
Rasmus Skyving  2003  Norrtälje Simklubb    30.82        1:06.74   
Hampus Wikner  2002  Åkersberga Simsällskap    32.10        1:07.42   
Noah Juhlin Fredriksson  2005  Täby Sim    32.11        1:10.33   
Arvid Nilsson  2003  Gustavsbergs Simsällskap    32.16        1:10.78   
Adrian Ekström  2004  Gustavsbergs Simsällskap    32.70        1:10.84   
Linus Wickström  2003  Danderyds Sim    31.74        1:11.22   
10  Oliver Aalto-Hardy  2005  Ålands Simförening    33.07        1:13.34   
11  Johan Sundström Curstedt  2002  Danderyds Sim    34.27        1:13.47   
12  Morten Brattgård  2004  Gustavsbergs Simsällskap    34.74        1:13.64   
13  Caspian Humble  2005  Täby Sim    34.50        1:13.75   
14  Sebastian Hosokawa  2002  Åkersberga Simsällskap    35.09        1:13.82   
15  Albin Kappling  2003  Täby Sim    35.52        1:14.52   
16  Kalle Glassel  2003  Åkersberga Simsällskap    34.81        1:15.62   
17  Benjamin Poehler  2005  Danderyds Sim    37.51        1:15.67   
18  Isak Widstrand  2004  Åkersberga Simsällskap    35.87        1:15.76   
19  Melvin Rinaldo  2005  Gustavsbergs Simsällskap    36.66        1:17.37   
20  Ludvig Berndtsson  2005  Täby Sim    35.24        1:18.63   
21  Erik Sundström Curstedt  2005  Danderyds Sim    36.50        1:19.15   
22  Oliver Haux  2005  Täby Sim    39.47        1:23.16   
23  Troy Sevonen  2008  Täby Sim    38.46        1:24.14   
24  Joa Metsola  2005  Ålands Simförening    37.98        1:24.20   
25  Melvin Bosson  2006  Åkersberga Simsällskap    40.29        1:24.33   
26  Elias Kling  2003  Åkersberga Simsällskap    38.62        1:24.52   
27  Milo Bergman  2006  Ålands Simförening    40.89        1:25.04   
28  Paul Kumlin  2003  Åkersberga Simsällskap    40.69        1:25.07   
29  Leon Bocké  2006  Åkersberga Simsällskap    39.76        1:25.67   
30  William Lagerlöf  2007  Danderyds Sim    41.87        1:28.91   
31  Mathias Steffansson  2005  Gustavsbergs Simsällskap    45.48        1:29.86   
32  Johannes Lörinc  2007  Täby Sim    44.55        1:32.54   
33  Theo Thermaenius  2007  Täby Sim    42.73        1:33.44   
34  Love Hagstedt  2003  Norrtälje Simklubb    44.24        1:34.86   
35  Arvid Thoresson  2005  Täby Sim    42.75        1:35.17   
36  Edward Watson  2008  Täby Sim    43.61        1:35.69   
37  Vilmer Sundman  2006  Danderyds Sim    43.37        1:36.92   
38  Erik Rosander  2007  Danderyds Sim    45.59        1:38.25   
39  Arvid Andersson  2006  Norrtälje Simklubb    47.20        1:38.70   
40  Anton Kamakin  2007  Åkersberga Simsällskap    51.48        1:39.22   
41  Yichen Sun  2007  Täby Sim    47.10        1:39.76   
42  Tor Carlén  2008  Täby Sim    48.43        1:40.02   
43  Liam Hjertèn  2008  Täby Sim    47.93        1:40.39   
44  Emil Andersson  2007  Ålands Simförening    48.09        1:42.20   
45  Gideon Larsson  2008  Täby Sim    52.09        1:42.84   
46  William Ridderstad  2007  Norrtälje Simklubb    47.25        1:44.47   
47  Viggo Törnqvist  2008  Täby Sim    54.54        1:46.53   
48  Victor Kumlin  2005  Åkersberga Simsällskap    49.64        1:46.74   
49  Erik Talipov  2007  Täby Sim    52.35        1:46.82   
50  Matteo Costa  2008  Täby Sim    50.24        1:47.57   
51  Noel Lundström  2007  Täby Sim    52.47        1:49.05   
52  Loke Beronius  2008  Norrtälje Simklubb    54.99        1:53.97   
53  Vide Kling  2007  Åkersberga Simsällskap    54.96        1:54.15   
Anton Sjödin  2004  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
Arvid Larsson  2007  Täby Sim            DSQ   
Elvin Degerbalkan  2006  Täby Sim            DSQ   
Emil Blomberg  2008  Norrtälje Simklubb            DSQ   
Hugo Mirén  2006  Ålands Simförening            DSQ   
Hugo Zuhr  2007  Täby Sim            DSQ   
Joel Aggefors  2003  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
Sixten Ersson  2007  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    31.58        1:07.10   
Mathilda Sandberg  2005  Täby Sim    32.85        1:10.78   
Amanda Sandberg  2003  Täby Sim    34.02        1:12.52   
Hanna Blomqvist  2005  Ålands Simförening    34.07        1:12.95   
Moa Nyblom  2005  Täby Sim    34.44        1:12.95   
Linnea Sjöström  2005  Norrtälje Simklubb    33.62        1:15.04   
Moa Zetterström  2005  Norrtälje Simklubb    34.58        1:15.05   
Agnes Gustavsson  2005  Täby Sim    34.13        1:16.06   
Engla Ellbrant  2004  Täby Sim    36.91        1:16.26   
10  Olivia Svensson  2003  Väsby Simsällskap    35.69        1:16.38   
11  Amanda Björklund  2006  Täby Sim    36.09        1:16.47   
12  Amanda Borgfors  2004  Täby Sim    37.68        1:17.42   
13  Clara Westerdahl  2005  Täby Sim    37.83        1:17.65   
14  Ella Thermaenius  2005  Täby Sim    37.73        1:18.19   
15  Nora Rönnbro  2004  Åkersberga Simsällskap    36.92        1:18.48   
16  Emmy Hällkvist  2008  Täby Sim    35.74        1:19.01   
17  Tova Sjöberg  2001  Norrtälje Simklubb    35.59        1:19.03   
18  Tova Lindbom  2002  Danderyds Sim    37.53        1:19.24   
19  Emma Alsén  2007  Täby Sim    37.14        1:19.86   
20  Thindra Åkerblom  2003  Norrtälje Simklubb    38.63        1:21.23   
21  Sofia Montan  2004  Danderyds Sim    37.01        1:21.44   
22  Felicia Malkan-Juvelin  2005  Danderyds Sim    37.58        1:21.82   
23  Elin Andersson  2003  Täby Sim    37.47        1:21.89   
24  Emma Pettersson  2001  Norrtälje Simklubb    39.15        1:22.36   
25  Maja Lingham  2004  Täby Sim    38.92        1:22.58   
25  Malva Eriksson  2006  Gustavsbergs Simsällskap    40.49        1:22.58   
27  Magda Westberg  2005  Åkersberga Simsällskap    39.75        1:23.55   
28  Ebba Rosander  2005  Danderyds Sim    40.54        1:23.58   
29  Alice Davies  2004  Täby Sim    39.91        1:23.59   
30  Stina Pedersen  2007  Täby Sim    38.86        1:23.75   
31  Rebecka Barkvall  2007  Danderyds Sim    38.54        1:24.63   
32  Matilda Wrenkler  2001  Åkersberga Simsällskap    38.99        1:24.95   
33  Céline Flöjt  2005  Ålands Simförening    38.56        1:25.13   
34  Elsa Ekenbäck  2006  Danderyds Sim    41.02        1:25.52   
35  Emma Sommar  2004  Täby Sim    39.73        1:25.55   
36  Nora Lundberg  2003  Åkersberga Simsällskap    40.05        1:25.76   
37  Nina Takolander  2003  Täby Sim    39.80        1:25.98   
38  Mikaela Erneholm  2006  Danderyds Sim    42.66        1:26.64   
39  Alexandra Kanhamn  2005  Åkersberga Simsällskap    39.98        1:26.91   
40  Tilde Pettersson  2004  Norrtälje Simklubb    40.16        1:26.96   
41  Hanna Gong  2007  Täby Sim    43.21        1:27.81   
42  Deniz Degerbalkan  2006  Täby Sim    40.81        1:28.03   
43  Ida Lindqvist  2005  Täby Sim    41.19        1:28.77   
44  Ida Osund-Ireland  2007  Täby Sim    40.24        1:28.84   
45  Lova Åhlén  2004  Norrtälje Simklubb    41.19        1:29.11   
46  Signe Kling  2005  Åkersberga Simsällskap    38.04        1:29.16   
47  Ella Bäckman  2005  Ålands Simförening    41.92        1:29.39   
48  Olivia Allert  2007  Täby Sim    41.46        1:29.42   
49  Embla Stendrake  2005  Åkersberga Simsällskap    44.25        1:30.02   
50  Viola Blomberg  2007  Norrtälje Simklubb    39.98        1:30.07   
51  Anna Wang  2005  Täby Sim    40.82        1:31.01   
52  Isabelle Sandström  2007  Gustavsbergs Simsällskap    43.15        1:31.13   
53  Nicole Dvali  2007  Åkersberga Simsällskap    41.53        1:31.32   
54  Amanda Lindberg  2006  Täby Sim    44.59        1:31.57   
55  Lisa Palo  2004  Åkersberga Simsällskap    41.68        1:31.88   
56  Emma Olsson Sande  2005  Täby Sim    43.45        1:32.25   
57  Felicia Westerdahl  2006  Gustavsbergs Simsällskap    44.21        1:32.69   
58  Mathilda Wahlstedt  2006  Ålands Simförening    43.47        1:33.54   
59  Nova Larsson  2007  Ålands Simförening    43.88        1:33.82   
60  Emilia Rylander  2008  Täby Sim    44.01        1:34.55   
61  My Wiker  2006  Gustavsbergs Simsällskap    43.15        1:34.60   
62  Agnes Arver  2006  Danderyds Sim    46.78        1:35.13   
63  Evelina Dahlberg  2007  Åkersberga Simsällskap    45.48        1:35.99   
64  Hanna Wickström  2007  Danderyds Sim    44.68        1:36.02   
65  Beata Naumburg  2006  Danderyds Sim    45.02        1:36.35   
66  Isabelle Nilsson  2008  Danderyds Sim    45.00        1:36.82   
67  Linnéa Ågren Lundman  2006  Danderyds Sim    45.83        1:36.93   
68  Nora Mikalsen  2008  Täby Sim    46.54        1:37.33   
69  Carolina Axelsson  2006  Danderyds Sim    47.06        1:37.55   
69  Fia Metsola  2007  Ålands Simförening    46.41        1:37.55   
71  Sofia Sundström Curstedt  2008  Danderyds Sim    46.55        1:38.21   
72  Bea Hellborg  2006  Täby Sim    49.31        1:38.91   
73  Moa Eiving  2008  Åkersberga Simsällskap    48.37        1:39.35   
74  Johanna Espeland  2005  Gustavsbergs Simsällskap    47.95        1:40.10   
75  Agnes Hultin  2005  Norrtälje Simklubb    46.34        1:40.94   
76  Natalie Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim    47.04        1:41.12   
77  Isabell Wertheim  2008  Täby Sim    50.50        1:41.16   
78  Adella Nordin  2007  Åkersberga Simsällskap    49.70        1:42.81   
79  Hannah Sommar  2007  Täby Sim    51.11        1:44.25   
80  Astrid Enbom  2006  Täby Sim    52.15        1:44.27   
81  Matilda Elofsson  2007  Täby Sim    49.51        1:44.95   
82  Tyra Hållinder  2007  Norrtälje Simklubb    54.21        1:48.56   
83  Matilda Bosson  2008  Åkersberga Simsällskap    50.60        1:48.70   
84  Isabelle Isufi Berlin  2008  Täby Sim    56.99        1:49.51   
85  Micaela Donoso Hammar  2008  Danderyds Sim    50.39        1:49.71   
86  Caitlin Lenstad  2008  Täby Sim    53.05        1:50.05   
87  Elisa Andersson Darin  2008  Täby Sim    52.31        1:50.15   
88  Alva Björk  2008  Täby Sim    53.13        1:50.43   
89  Meja Stenman Graflind  2007  Norrtälje Simklubb    56.08        1:50.53   
90  Nina Wang  2008  Täby Sim    54.77        1:51.02   
91  Hedda Härning Nilsson  2008  Täby Sim    53.73        1:52.62   
92  Sara Norman Widell  2006  Norrtälje Simklubb    57.29        1:54.30   
93  Ester von Goës  2008  Täby Sim    54.15        1:55.46   
94  Cornelia Sjöberg  2008  Täby Sim    56.88        1:57.90   
95  Malin Blomgren  2008  Norrtälje Simklubb    1:02.48        2:02.08   
Elina Bergenstein Fransson  2004  Danderyds Sim            DNS   
Bonnie Tham  2006  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
Emma Wahlqvist  2007  Täby Sim            DSQ   
Ethel Nordman  2004  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
Hannah Haux  2004  Täby Sim            DSQ   
Julia Eriksson  2005  Ålands Simförening            DSQ   
Whilda Göransson  2006  Täby Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  03 februari 2019 
Licensierad till: Norrtälje Simklubb  Utskriftstid  16:57